Elumaja või tootmishoone kütmise juureks on eesmärgiks kütta ruume, mitte õhku väljaspool. Energiatõhusad ja seega ka keskkonnasõbralikud hooned vajavad efektiivset soojusisolatsiooni.

Üks võimalikke lahendusi on kasutada selleks PUR-vahtu. Konkreetne lahendus sõltub juba hoone tüübist ja konkreetsest vajadusest, millist soojusisolatsiooni täpsemalt soovitakse.

Seinte soojustamine ja millist tüüpi PUR vahtu kasutada?

seinte soojustamine pur vahugaPUR-vahtusid on kahte erinevat tüüpi – avatud pooridega vaht ja suletud pooridega vaht. Vahtude erinevus seisneb peamiselt vahu struktuuris, mistõttu erineb ka nende „hingavus” ning hüdroisolatsioonilised omadused.

Avatud pooridega PUR-vahtu, mida kutsutakse ka pehmeks vahuks, kasutatakse peamiselt eluruumide, seinte ja pööningute soojustamiseks. Avatud pooridega vaht „hingab”, seega ei kogune ruumidesse niiskust. Lisaks sellele on selle vahu üheks eeliseks see, et ta ei ole sobiv keskkond näiteks hallitusseente tekeks.

Eluruumides kasutamiseks sobib avatud pooridega vaht ka seetõttu, et on lõhnatu, ei tekita tolmu ega eralda kahjulikke aineid. Seetõttu on ta ideaalne materjal loomaks elukeskkonda, mis allergiasõbralik nii inimestele kui loomadele.

Suletud pooridega vahtu kasutatakse peamiselt spetsiifilisematel eesmärkidel, nagu näiteks katuste ja vundamentide soojus- ja hüdroisolatsiooni jaoks. Sageli leiab suletud pooridega PUR-vaht kasutust külmhoonete, hoidlate ja ladude, ning suurte hallide soojustamiseks. Suletud pooridega vahu struktuur, kus 90% pooridest on suletud, loob kindla kaitse niiskuse ja külma eest.

Kuna vaht kantakse soojustatavatele pindadele pihustamise teel, siis võimaldab selline tehnoloogia täita kõikvõimalikud praod ja tühimikud, millele juurdepääs on raskendatud. Samuti võimaldab see efektiivselt katta ka spetsiifilise kujuga pindasid nagu näiteks kuplid või võlvkaared.

Kokkuvõtvalt on PUR-vahu peamised eelised järgmised.

  • Kõrged soojusisolatsiooni omadused. Vaht võimaldub luua tiheda ja elastse soojustuskihi, millel puuduvad vahekohad ning vuugid, mis põhjustavad soojuskadusid.
  • Suur vastupidavus. PUR-vahud on vastupidavad ja kestavad kogu hoone eluaja. Ta on vastupidav enamike keemiliste ühendite suhtes. Ta on niiskuskindel, ei kaota oma vormi ja struktuuri.
  • Kiire ja lihtne paigaldus. Sõltumata pindade keerukusest on PUR-vahu pritsimine kindlasti üks kiiremaid ja lihtsamaid soojustuse paigaldamise viise. Puudub vajadus täiendavate konstruktsioonide ja kinnituste paigaldamise järele. Professionaalne meeskond suudab päevas paigaldada kuni 400 m2 PUR-vahtu.